Sos paradajz – rustičan recept

Sos paradajz – rustičan recept

Za pripremu sos paradajza ne trebate recept, treba vam samo par savjeta jer paradajz se razlikuje u zavisnosti od podneblja, u zavisnosti od padavina i temperatura tokom godine i naravno u zavisnosti od vrste paradajza.

Kako ćete pripremati paradajz prvenstveno zavisi od načina čuvanja tj. konzervacije i od namjene, tj. za šta prvenstveno koristite sos paradajz.

Ako ćete pripremati sos paradajz pa ga čuvati u ostavi priprema je veoma jednostavna –  paradajz i so mada možete dodati i druge začine po svom ukusu.

Ako ćete pripremati sos i ostavljati ga u zamrzivač možete ga pripremiti na malo bogatiji način i ostavljati ili u plastične čašice ili u teglice.

U zavisnosti od namjene sos paradajz možete praviti u rustičnoj verziji, kao ja na videu i tada ćete dobiti veću količinu sa komadićima unutra ili u finijoj verziji sa dodatnim pasiranjem tj. odstranjivanjem svih čvrstih dijelova i sjemenki pa ćete baš dobiti fini sos paradajz kao pire.

PRIPREMA SOSA KOJI SE ČUVA U ZAMRZIVAČU

Ako sos čuvajte u zamrzivaču možete ga pripremiti u potpunosti, tj. pripremiti tako da je spreman da se stavi na hranu i ponaša se kao gotov proizvod.

Mana ovakve pripreme je to što vam količina koju želite napraviti zavisi od kapaciteta zamrzivača i što ga dodatno trebate odlediti prije stavljanja u hranu.

U tom slučaju priprema je sledeća:

Operite i ogulite paradajz. Paradajz ćete najlakše oguliti ako ga prvo stavite u vrelu vodu, držite oko dvije minute i zatim ga stavite u veoma hladnu vodu.

Sa takvog paradajza se kožica veoma lako guli.

Isjecite paradajz i stavite u jednu zdjelicu da se ocjedi.

Ako možete ovo uradite nekoliko sati prije pripreme sosa da vam što više vode izađe iz paradajza. To će vam smanjiti dužinu kuhanja.

U šerpu stavite maslinovo ulje da pokrije dno šerpice i dodajte nekoliko češnjeva bijelog luka. Luk na kratko izdinstajte i ni u kom slučaju nemojte pustiti da vam izgori ili potamni. Ako bijeli luk izgori sos će vam biti gorak.

Kada je bijeli luk izdinstan smaknite šerpu sa vatre, sačekajte 2 minute i dodajte isjeckan paradajz rukama tako da u zdjelici ostane voda koja se iscjedila.

Paradajz možete posoliti odmah ili na kraju kuhanja.

Ja sam kuhala sos od 2 kg paradajza i tu dodajem od 5 do 8 g soli. Količina soli zavisi od toga koliko vam je paradajz voden tj, koliko ima mesa u odnosu na vodu. Najbolje je da dodate manje soli na početku te da paradajz kasnije dosolite.

Kuhajte paradajz uz postepeno mješanje prvo na jačoj vatri, dok vam ne proključa a kasnije smanjite tako da vam se samo lagano krčka. Svaki put kada vidite da je paradajz počeo kao malo da se lijepi za dno šerpice smanjite temperaturu za jedan stepen na šporetu. 

Dužina kuhanja zavisi od toga koju količinu paradajza spremate, koliko je voden i koliko gust finalni proizvod želite da dobijete.

Ja sam paradajz kuhala nešto jače od jedan sat jer sam imala malu količinu paradajza i za to vrijeme sam dobila željenu gustinu. 

Na kraju sam dodala malo bibera i izvadila sam komade bijelog luka.

Ako želite u sos možete dodati i koju kašiku šećera ako vidite da je potrebno.

Šećer se dodaje da bi smanjio kiselost ali i da bi dao za nijansu slađi okus paradajzu pogotovo ako koristite paradajz koji nije veoma zreo.

Ja nekada dodajem šećer a nekada ne, sve u zavisnosti da li mi se sviđa okus sosa koji sam dobila.

Ovako prirpemljen sos paradajz možete stavljati u plastične posude pogodne za zamrzavanje ili u teglice sa poklopcem i spremiti ga u zamrzivač.

PRIPREMA SOSA AKO SE ČUVA U ŠPAJZU

Priprema sos paradajza koga ćete čuvati u špajzu ima jednu prednost i jednu manu.

Prednost ovog sosa je što možete napraviti veliku količinu za razliku od onog koji se stravlja u zamrzivač i koji uvjek zavisi od kapaciteta zamrzivača.

Mana ovog sosa je što je još nedovršen, tj. ako ćete ga stavljati na tjesteninu ili koristiti za druga jela obično ga još dodatno trebate preprižiti na ulju jer je previše prost.

U tom slučaju priprema je sledeća:

Operite i ogulite paradajz. 

Isjecite paradajz i stavite u jednu zdjelicu da se ocjedi.

Stavite paradajz u šerpicu rukama tako da vam voda koja se iscjedila ostane u zdjelici i dodajte mu so odmah ako želite.

Na 2 kg paradajza dodajte od 5 do 8 g soli. Najbolje je da dodate manje soli na početku te da paradajz kasnije dosolite.

Kuhajte paradajz uz postepeno mješanje dok ne dobijete gustinu po želji.

Paradajz možete pred kraj kuhanja i propasirati ako želite ali ja savjetujem nešto rustičniju verziju paradajza bez uklanjanja čvrstih djelova. Na ovaj način ćete dobiti mnogo više sos paradajza bez bacanja čvrstog dijela.

Pred kraj kuhanja u njega možete dodati malo bijelog luka ako želite ali to potpuno zavisi i od vašeg ukusa.

Takođe možete dodati kašiku šećera ako vam se čini da je sos previše kiseo.

Vruć sos stavite u čiste tegle, zatvorite originalnim poklopcem i preokrenite tako da tegle stoje obrnuto na poklopcu.

Tegle poredajte u tepsiju te ih stavite u pečnicu na 100 °C oko 30 minuta.

Ovako prirpemljen sos možete čuvati na tamnom i hladnom mjestu bez straha da će se pokvariti.

Sos paradajz pravljen na ulju možete čuvati i u špajzu ali postoji rizik da vam se ulje uslijed temperature i dužine stajanja užegne i da promjeni okus.